Innowacyjne i kierowane przez obywateli podejścia do systemów żywnościowych w miastach

News

O co chodzi?

Wyzwanie, jakim jest zapewnienie mieszkańcom europejskich miast bezpiecznej i pożywnej żywności po przystępnych cenach, jest zarówno pilne, jak i złożone. Co więcej, na zdrowie i dobre samopoczucie obywateli i konsumentów UE bezpośredni wpływ ma sposób, w jaki miasta i regiony kształtują zrównoważone środowisko żywnościowe. Badania i (otwarte) innowacje tworzone wspólnie z obywatelami są częścią szerszego podejścia do systemów żywnościowych w miastach i regionach. Takie inicjatywy stymulują rozwój miast jako innowacyjnych ośrodków żywnościowych. Istnieją jednak bariery w stosowaniu i prezentowaniu systemowych innowacyjnych podejść związanych z żywnością ze względu na różnorodność europejskich miast i regionów, które nie są dobrze poznane, co prowadzi do niepowodzeń rynkowych w zakresie wykorzystania obiecujących wyników badań i innowacji w miastach.

Zakres:

We wnioskach należy określić kilka innowacyjnych podejść związanych z żywnością, opartych na nauce obywatelskiej i zaangażowaniu, które będą praktykowane w miastach w celu wspierania zrównoważonego rozwoju systemu żywnościowego. We wnioskach należy zbadać zastosowanie tych podejść w większej liczbie miast europejskich i podzielić się nimi, opierając się na wynikach dotychczasowych badań, najlepszych praktykach oraz istniejących platformach i programach.

Wnioski mogą obejmować działania takie jak testowanie prototypów, demonstracje i pilotaż w środowisku (prawie) operacyjnym, jak również produkcję eksperymentalną, a wszystko to z myślą o późniejszym powieleniu i zastosowaniu w innych miastach. Wnioski powinny obejmować opracowanie klasyfikacji i oceny korzyści (gospodarczych, środowiskowych i społecznych) z istniejących podejść w celu ich rozpowszechniania, dostępnych online. Wnioski mogą obejmować ograniczone działania w zakresie badań i rozwoju oraz wyraźny nacisk na zatwierdzenie korzyści płynących z działań pilotażowych dla obywateli w celu zwiększenia zaangażowania i powielania. Działanie obejmuje miasta na obszarach wiejskich i przybrzeżnych oraz aglomeracje miejskie. Wnioski powinny również obejmować współtworzenie innowacji społecznych i technologicznych.

Zgodnie z zasadami zintegrowanej inicjatywy badawczej wnioski zapewnią współpracę podmiotów społecznych w trakcie całego procesu badań i innowacji w celu lepszego dostosowania zarówno procesu, jak i jego wyników do wartości, potrzeb i oczekiwań społeczeństwa. Gorąco zachęca się do aktywnego udziału gminy i MŚP.

Oczekiwany wpływ:

  • Tworzenie miejsc pracy w miastach UE, w których stosowane są dobre praktyki w zakresie zrównoważonego bezpieczeństwa żywnościowego w perspektywie krótkoterminowej (do 3 lat), sprzyjające dobrze prosperującym gospodarkom i społecznościom miejskim, wiejskim i nadmorskim; Zintensyfikowane interakcje między wszystkimi uczestnikami łańcucha żywnościowego, takimi jak badania naukowe, produkcja żywności (na małą skalę), władze miejskie, ośrodki edukacyjne, konsumenci i obywatele w perspektywie średnio- i długoterminowej; Wzmocnienie pozycji społeczności lokalnych poprzez wykorzystanie ich potencjału, aby przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego na poziomie miasta, co z kolei wspiera odpowiednie cele SDG; Zwiększone inicjatywy w zakresie nauk partycypacyjnych i obywatelskich w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego w miastach; Łatwe i zwiększone dzielenie się wiedzą; W perspektywie długoterminowej pozytywne powiązania gospodarcze, społeczne i środowiskowe między obszarami miejskimi, podmiejskimi i wiejskimi, spełniające potrzeby, wartości i oczekiwania społeczeństwa w sposób odpowiedzialny i etyczny.