Projekt Agri-Aqua Labs
O co chodzi?
Rolnictwo i akwakultura są sektorami w coraz większym stopniu opartymi na wiedzy, które muszą być wspierane przez postępy w dziedzinach nauk podstawowych w połączeniu z badaniami translacyjnymi. Ten związek między badaniami podstawowymi i stosowanymi wymaga szczególnych możliwości testowania pomysłów i ich potencjalnego zastosowania w produkcji roślinnej i zwierzęcej, zarówno lądowej, jak i wodnej.
W dziedzinie produkcji roślinnej istnieje zasadnicze zainteresowanie rozszyfrowaniem dynamicznych reakcji roślin, które (wstępnie) dostosowują się do warunków lokalnych lub dostosowują swój wzrost i rozwój do zmian w środowisku w zakresie swojej plastyczności.
Zakres:
Będą badać specyficzne mechanizmy (genetyczne, epigenetyczne, fizjologiczne, morfologiczne, metaboliczne...) i dynamikę, które leżą u podstaw procesów adaptacyjnych roślin uprawnych oraz jak te reakcje są modulowane przez rodzaj i dotkliwość warunków/stresów. Podczas badania przystosowania roślin uprawnych do pojedynczych lub wielokrotnych warunków abiotycznych, prace powinny również określać potencjalne kompromisy w zakresie kondycji. Oczekuje się, że wnioski przyczynią się do poprawy możliwości modelowania reakcji adaptacyjnych roślin w celu lepszego przewidywania zmian w wydajności roślin i informowania o strategiach ulepszania upraw i zarządzania nimi. Korzystając z wyników badań dotyczących (pół)modelowych upraw, prace powinny koncentrować się na roślinach uprawnych i odpowiednich warunkach agronomicznych.
We wnioskach należy przewidzieć zadanie polegające na prowadzeniu wspólnych działań z innymi projektami finansowanymi w ramach tego tematu.
Oczekiwany wpływ:
Wyniki finansowanych działań przyczynią się do stworzenia ośrodków wiedzy w odpowiednich dziedzinach i opracowania konkretnych ścieżek przekazywania wiedzy biologicznej do praktyk rolniczych (hodowla, uprawy) i akwakultury.
W perspektywie krótko- i średnioterminowej prace będą
- zapewnią wgląd w szereg mechanizmów, które leżą u podstaw reakcji roślin (od pojedynczej komórki do całej rośliny) na określone i/lub wielokrotne zmiany środowiskowe dostarczą dokładniejszych modeli przewidywania adaptacji upraw w odpowiedzi na stresy środowiskowe przełożą wiedzę na temat plastyczności adaptacyjnej roślin i złożonych interakcji genotypu z fenotypem na strategie ulepszania upraw i zarządzania podtemat
W dłuższej perspektywie czasowej działania pozwolą na bardziej wiarygodne stwierdzenie, w jaki sposób uprawy będą reagować i mogą lepiej dostosować się do skutków zmian klimatycznych.
W tych samych ramach IED wdrożył już kilka innowacyjnych projektów, które obejmowały innowacyjne praktyki. Jeśli są Państwo zainteresowani złożeniem wniosku w ramach tego zaproszenia, prosimy o kontakt z nami i dalsze omówienie dostępnych opcji.
- 29 kwietnia 2021