Jak programy MED mogą wzmocnić gospodarkę europejską

News

Gospodarka europejska liczy ponad 731 milionów ludzi w 48 krajach, a jej PKB wynosi 19,920 bilionów dolarów, co stanowi prawie 30,2% świata. Ostatnie szacunki wskazują jednak, że w ostatnim kwartale gospodarka wzrosła zaledwie o 0,3%. Porównaj to ze wzrostem kraju rozwijającego się, takiego jak Chiny, które w 2014 roku odnotowały ponad 7,4% wzrostu, a różnica staje się widoczna.

Unia Europejska ma wiele problemów do rozwiązania, od problemów z bezrobociem, przez kwestie zadłużenia, po konflikt na Ukrainie. Wzrost gospodarczy pozostaje powolny z powodu ruchomej siły roboczej, wysokiego zadłużenia i słabej struktury demograficznej. Większość gospodarek nie wyszła jeszcze w pełni z kryzysów gospodarczych, które dotknęły je w 2008 roku.

Unia Europejska pozostała jednak dobrym regionem dla globalnego handlu. Obecnie wydaje się, że opracowano kompleksowy plan, który pozwoli przezwyciężyć większość tych wyzwań.

Europa - nacisk na zwiększenie globalnego handlu

Po upadku rynków europejskich, Unia Europejska dyskutowała o ponownym włączeniu krajów europejskich do rynków globalnych. Różne projekty zostały usprawnione w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju z poprawą zatrudnienia.

Po ostatnich kryzysach gospodarczych nastąpił ruch w kierunku przejrzystych zasad i regulacji w handlu. Europa zaczęła handlować na rynkach światowych dzięki nowoczesnym środkom transportu i komunikacji. Co roku Europa eksportuje i importuje towary o wartości ponad 500 mln euro. Po 2012 roku Europa jest uznawana za największego na świecie eksportera towarów i usług. Unia Europejska odpowiada za 16% światowego importu i eksportu.

Ożywienie europejskiej gospodarki

Po 2013 roku Komisja Europejska stwierdziła, że nastąpił pozytywny efekt we wzroście PKB wraz ze wzrostem inwestycji i spadkiem stopy bezrobocia. Podczas gdy gospodarka europejska podnosi się, tempo rozwoju nadal pozostaje niższe w porównaniu z krajami takimi jak USA. PKB zobaczył wzrost o 2,0% w 2014 roku. Pod koniec 2014 roku w UE odnotowano znaczny wzrost inwestycji w konstrukcje. Dzięki reformom strukturalnym w wielu krajach zauważono wzrost dochodu narodowego. Podaż i obieg pieniądza wzrasta w większości gospodarek europejskich. MED przyczynił się do utrwalenia trendu w gospodarce poprzez pobudzenie handlu, wyższy eksport i wzrost wskaźników PKB wśród malejących stóp bezrobocia.