Jak stworzyć efektywny schemat organizacyjny

News

Tworzenie schematu organizacyjnego dla firmy ma bardzo konkretny cel. Działa jako pomoc wizualna, która może wyjaśnić zadania, takie jak, kto raportuje do kogo, kto jest odpowiedzialny za każde zadanie, obowiązki w firmie i wiele innych. Wykres ma zazwyczaj prostą formę. Na górze można zobaczyć szefa każdego działu lub właściciela firmy. To zależy od formy wykresu, który wybierzesz, jak również od struktury Twojej firmy.

Kroki do stworzenia schematu organizacyjnego są następujące:

  1. Wybierz odpowiedni szablon organizacyjny dla swojego wykresu.

Istnieją trzy różne rodzaje schematów organizacyjnych, które mogą pomóc w prowadzeniu małej firmy. Powinieneś wybrać szablon w oparciu o typ wykresu, który będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Możesz spróbować Hierarchiczny wykres znany również jako Top-down schemat organizacyjny. Ten pokazuje strukturę raportowania firmy, od góry do dołu. Innymi słowy, zaczyna się od właściciela firmy lub szefa każdego działu i przechodzi do ludzi raportujących bezpośrednio do nich. Ich nazwiska są umieszczone w polach poniżej menedżerów i te pola są połączone ze sobą linią.

Jeśli jesteś właścicielem większej firmy to może chcesz iść bezpośrednio do schematu organizacyjnego Functional. Duża firma jest zwykle podzielona na działy. Funkcjonalny wykres pozwala zachować każdy dział oddzielnie, zadeklarować menedżerów i ludzi raportujących do nich.

Jeśli Twoja firma wzrosła do punktu, w którym, komunikacja między działami jest konieczne, będziesz chciał myśleć o użyciu Matrix schemat organizacyjny. Bardziej skomplikowane w strukturze, Matrix wykres pozwala ludziom z różnych działów do pracy ze sobą i dać częste raporty, bez żadnych komplikacji.

  1. Użyj narzędzi do tworzenia schematów organizacyjnych

Tworzenie wykresu, brzmi łatwiej niż jest. Innymi słowy, chcesz uzyskać wszelką pomoc, aby stworzyć prawidłowy wykres. Istnieją narzędzia online, darmowe i płatne, które pomogą Ci. Zrób kilka badań i zawęzić swoje opcje do narzędzi, które pasują do potrzeb i preferencji Twojej firmy. Nie bój się korzystać z darmowych narzędzi organizacyjnych online dla biznesu, a nawet za nie płacić. Możesz również spróbować domyślnych narzędzi organizacyjnych MS Word. W dłuższej perspektywie pomogą one Twojej firmie.

  1. Używaj właściwych informacji do wypełnienia wykresu

Każdy placeholder, na wykresie, zajmuje określoną pozycję. Musisz upewnić się, że informacje o każdej osobie będą całkowicie jasne. Możesz zawrzeć tylko imię i nazwisko oraz stanowisko każdej osoby. Możesz dodać małe bio. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, powinieneś mieć poprawne informacje i często je aktualizować. Dzięki temu unikniesz przyszłych problemów i nieporozumień.

Korzystanie ze schematu organizacyjnego zapewni, że, zadania i obowiązki będą przebiegać płynniej w Twojej firmie. Schemat pomoże z:

  • Komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami
  • Planowanie dla Planowanie wzrostu i transformacji firmy
  • Oszczędność czasu. Schemat wyjaśni wszystkim pracę i obowiązki, oszczędzając w ten sposób czas każdego pracownika.
  • Pokazanie, że Twoja firma ma naprawdę silną strukturę. Ważne jest, aby wszyscy twoi współpracownicy i przyszli partnerzy wiedzieli, że twoja firma jest silna i doskonale funkcjonuje.

Niektóre firmy nie potrzebują schematu organizacyjnego. Inne tak. Moment, w którym zaczynasz zatrudniać nowych pracowników jest momentem, w którym wiesz, że będziesz potrzebował schematu. Zachowaj prostotę, na początku. Pracuj z wykresem, aby zobaczyć, jak pasuje do Twojej firmy. Po przyzwyczajeniu się do korzystania z prostego wykresu, możesz spróbować czegoś bardziej skomplikowanego. Pamiętaj, aby zawsze aktualizować go w miarę rozwoju firmy. W końcu pierwszy wykres może nie być już przydatny, ale przechowuj go gdzieś. Nigdy nie wiadomo, kiedy znów może być potrzebny.