Dotacja z UE – jak się o nią starać?
Od kilku lat dotacje z Unii Europejskiej stały się bardzo popularną formą finansowania różnorodnej działalności przedsiębiorstw w Polsce. Dotacje dają możliwość rozwoju oraz promocji polskiej gospodarki nie tylko w kraju, ale także zagranicą. Największe możliwości otrzymania dofinansowania w funduszy europejskich mają firmy które prowadzą innowacyjna działalność, są konstruktywne i po nowatorsku podchodzą do prowadzenia biznesu.
Obecnie w Polsce ruszyło bardzo dużo inwestycji, w których bardzo dużą część stanowią dotacje unijne. Dotyczy to wielu gałęzi działalności gospodarczej, w tym głównie w handlu, w rozwoju edukacji oraz w promocji kultury. Wielu przedsiębiorców wybrało ten sposób uzyskania finansów do stworzenia i rozwoju swoich firm, co uchroniło ich często przed koniecznością brania kredytów i pożyczek bankowych, więc tego typu wsparcie znacznie przyczyniło się do napędzenia całej gospodarki w Polsce. Nadal jednak sporo osób ma obawy przed staraniem się o dofinansowanie z UE, nie do końca wiedzą jak starać się o dotacje i co jest związane z koniecznością ich uzyskania. W praktyce jednak wszystkie działania są bardzo proste, co daje możliwości dla każdego. Zatem skupmy się dziś na tym temacie, mając na uwadze przybliżenie tematu i zrozumienie jego funkcjonowania.
Zacznijmy od tego, że cały proces starania się o dotacje składa się z kilku etapów, które w poniższym tekście pokrótce omówimy. Po pierwsze musi być pomysł. Jeśli mamy już pomysł, to można zaczynać starania o wsparcie finansowe. Pomyślmy co nasza działalność wniesie w gospodarkę oraz zapoznajmy się z programami jakie są w danym momencie promowane i z których można skorzystać. Musimy zdobyć informacje gdzie nasza inicjatywa będzie pozytywnie oceniona i zakwalifikowana.
Kolejnym etapem jest przygotowanie wniosku o dofinansowanie oraz projekt biznesplanu. Po przygotowaniu tych dokumentów, wniosek należy złożyć w odpowiednim oddziale i czekać na pozytywna ocenę. Wcześniej dobrze jest zapoznać się z przepisami programu na który chcemy złożyć wniosek, aby wiedzieć co będzie pozytywnie oceniane i jak dobrze przygotować kwestie z tym związane. Jeśli dobrze się przygotujemy, to nasz wniosek z pewnością będzie lepiej oceniony i zakwalifikowany do dotacji. Po pozytywnej ocenie otrzymujemy informacje o przyznaniu dotacji i konieczności podpisania umowy z pełnomocnikiem organizującym dany program. Po tym kroku, należy już tylko oczekiwać wpływu środków na nasze konto, co pozwala na realizację naszego projektu.
- 1 lipca 2016